Loading

Neden Yumuşak Su Kullanmalıyım?

Ülkemizde, şehir şebeke suları veya kuyu suları yüksek miktarda Kalsiyum ve Magnezyum sertliği içermektedir. Bu duruma halk arasında “Kireçli su” demekteyiz. Kireçli sular evlerimizde su tesisatına, kombi, çamaşır ve bulaşık makinesine ciddi zararlar vermektedir.

Depolarda ve kazanlarda birikim oluşturarak hem ısıtma-soğutma verimini bozmakta hem de ciddi maddi hasarlar oluşturmaktadır.

Kireçli suların arıtılması için özel dizayn edilmiş su yumuşatma cihazları tam otomatik çalışmakta ve minimum insan müdahalesi ile hizmet vermektedir. Su yumuşatma reçinesi olarak da bilinen iyon değiştirici özel bir tür katyonik reçine sudaki kalsiyum ve magnezyum iyonlarıyla bünyesindeki sodyum iyonları ile değiştirir ve böylece sudaki kireci sıfıra kadar düşürür.

Bu cihazlar genel olarak zaman kontrollü ve debi kontrollü olmak üzere iki ana çeşide ayrılır. Her iki seçeneğin kendine has avantajları bulunmaktadır. 

Bakım ve işletme masrafı oldukça düşük olan bu sistemler, kompakt bir dizayn vaat etmektedirler. Tek bir kabinet içinde hem tuz tankı, hem reçine tankı hem de otomasyon valfi yer alır, böylece yer gereksinimi oldukça azalır.

Müstakil ev, villa, köy evi gibi yerlerde rahatlıkla tercih edilebildiği gibi, ayrı bir sayacı ve su giriş vanası bulunan, atıksu gider hattı ve elektrik fişi bulunan dairelerde de kullanılabilir.

Reçine kapasitesi dolduğunda tuzlu su ile yıkamaya geçer ve böylece tekrar sudaki kireci tutmaya devam eder.