ENDÜSTRİYEL SU YUMUŞATMA SİSTEMLERİ

Sanayi tipi su arıtma, otel arıtması, hastane arıtması, toplu konut tipi arıtma, bina girişi arıtma, belediye tipi su arıtma, işyeri tipi arıtma gibi çeşitlendirilebilecek noktalarda, yani su tüketiminin yoğun olduğu kalabalık yerlerde sudaki kireç, tesisat başta olmak üzere su ile temas eden tüm yüzey ve aletlerde ciddi sorunlar yaratmaktadır. İyon değişim prensibine göre çalışan tam otomatik su yumuşatma sistemleri ile sert su sorunu tamamen çözülebilmektedir.

Su yumuşatma reçinesi olarak da adlandırılan sentetik iyon değiştirici katyonik reçine, bünyesindeki sodyum iyonunu suda sertlik oluşturan kalsiyum ve magnezyum iyonları ile yer değiştirerek sudan kireci uzaklaştırır. Belli bir doygunluğa ulaşan reçinenin rejenere edilmesi yani yıkanması gerekir. Bu işlem tablet tuz (mekanik arıtma tuzu) olarak da bilinen NaCl ile gerçekleştirilir. Rejenerasyon tuzu olarak da anılır. 

Tekli su yumuşatma, tandem yumuşatma, dubleks, triplex olmak üzere çeşitleri bulunan su yumuşatma sistemlerinin doğru seçilebilmesi için, arıtılacak suyun analizi, kullanım miktarı, depolanma durumu, basınç değerleri, tesisat durumu gibi bir takım teknik donelerin net olması gerekir.

Clack valf, fleck valf, runxin valf, fobrite valf, canature valf, bnt valf, autotrol valf, flotrol valf gibi farklı multiport otomasyon valfi (otomasyon kafası) ile dizayn edilen sistemler olduğu gibi aktüatör vanalarda donatılmış yüzey borulamalı su yumuşatma sistemleri de mevcuttur. Bunlar zaman kontrollü, debi kontrollü veya hem zaman hem de debi kontrollü olarak çalışabilmektedir.

Kullanılan kuvvetli katyon reçineler arasında dupont reçine (eski dowex reçine), purolite reçine, indion reçine, tulsion reçine, extrepure reçine, lewatit reçine, selion reçine, aqualine reçine, jammy reçine, pallas reçine, eurolite reçine, hydrosafe reçine, akualite reçine gibi markalar ve modeller yer alır. 

Sistemler genel olarak FRP tank (mineral tankı), difüzörler, katyonik reçine, otomasyon valfi veya aktüatör vanalı yüzey borulama sistemi olarak bölümlenebilmektedir.

İzmir su arıtma sistemleri Vira Su olarak; konusunda uzman ekibimiz, ihtiyacınıza ve bütçenize uygun sistemlerin seçilmesi konusunda her zaman hizmetinizdeyiz. Kuyu suyu arıtma, artezyen arıtma, bina girişi arıtma, kazan besi suyu arıtma, kireç önleyici, kireç giderimi, kireç tutucu, sert su arıtımı, otomatik su yumuşatma cihazı, endüstriyel su arıtma ve sanayi tipi su yumuşatıcıları, ve daha birçok konuda hem malzeme temini hem de teknik servis hizmetlerini sunmaktayız.

 

Bilgi Almak İstiyorum